Menisküs Yırtıkları


Menisküsler diz eklemi içinde, kayganlığı ve yük yüzey alanını arttırmakla görevli yapılardır. Dizin sağlamlığına katkıda bulunurlar. Hassas kollajen dizilimleri sayesinde yük emici etkileri vardır. Yaşla birlikte içeriğindeki su miktarı ve kollajen yapısının değişmesi ile yırtılmaya ve aşınmaya yatkın hale gelirler. Menisküs yırtıkları genellikle genç, aktif ve sporla uğraşan kişilerde, travma sonrasında, orta yaş grubunda ise aşırı kullanıma bağlı gelişen lezyonlardır. Yaralanmanın şiddetine göre diz içindeki bağ ve kıkırdaklarda da sorunlar oluşabilir. Genellikle kendisini; dizde şişme, tekrarlayan kilitlenmeler ve ağrı olarak hissettirir.
Artroskopik Menisküs Tamiri

Genç aktif hastalarda, taze ve düzgün kenarlı yırtıkların tamiri uzun dönemde gelişebilecek kireçlenme sorunlarını çözmek için önem arz eder. Ancak yaralanmanın ciddiyetine bağlı olarak tamir mümkün olamayabilir. Bu durumda hasarlı dokunun çıkarılması gerekebilir. Eşlik eden bağ ve kıkırdak yaralanmalarının tedavileri de aynı anda gerçekleştirilebilir. Artroskopik menisküs tamiri ameliyatı sonrasında fizik tedavi ve birkaç hafta koltuk değneği kullanımı gerekebilmektedir.
Artroskopik Menisektomi

Menisküs yırtıkları aşırı kullanım ve yaşlanmaya bağlı oluşabilmektedir. Bu tip yırtıklar daha kompleks olup cerrahi tedavileri yanında hastanın dizini doğru kullanması konusunda eğitilmesi de gerekmektedir. Yine bu yaş grubunda çevre kasların rehabilitasyonu ağrının azaltılmasında çok etkilidir. Menisküs ameliyatı sonrasında eşlik eden başka sorun yok ise hasta yürümeye ve dizine yük vermeye hemen başlayabilir.
Translate »