Total Kalça Protezi

60 yaşında kadın hasta, kortizol kullanımı sonrasında gelişen, sağ kalça ağrısı ve hareket kısıtlılığı nedeni ile Total Kalça Protezi ameliyatı ile tedavi edildi.
56 yaşında kadın hasta, kalça çıkığı zeminininde kalça eklemi kireçlenmesi nedeni ile şiddetli ağrı, hareket kısıtlılığı, bacakta kısalık nedeni ile başvurdu. Total kalça protezi ve eklem üst kısmına kemik greftlenmesi ile tedavi edildi.
30 yaşında Romatoid Artrit zemininde kalça kireçlenmesi olan kadın hasta, ilk ameliyatı başka bir merkezde yapılmış halde başvurmuştu. Hastanın zayıf olan yuva kemiğinde yetersizlik mevcut olup bir kafes yerleştirilmişti. Ancak kafes ve plastik yuva yerinden oynamış ve yapay kalça çıkık hale gelmişti.
 
Hastanın eski gevşemiş protezi, plastik yuvası ve kafesi çıkarıldı. Öncelikle kadavra leğen kemiğinden hazırlanan yuva hastanın yuvası olmayan leğen kemiğine yerleştirildi ve üstüne yeni bir kafes eklendi. Kafesin içine plastik yuva ve yeni protez yerleştirildi. Böylece hareketlerini tekrar kazanabileceği bir çözüm üretilirken gelecekte yapılabilecek protez yenileme ameliyatı için hastaya yeni bir kemik yuva kazandırıldı.
 
Translate »