Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön Çapraz Bağ Nedir?

Ön ve arka çapraz bağlar dizin içinde yer alan ve dizin hareketlerini sabitleyen önemli yapılardır. Ön çapraz bağ bacağın diz altındaki öne doğru kaymasını ve dışa doğru dönmesini engeller. Hayatımızdaki pek çok hareketi bağın sabitleyici etkisine dayanarak rahat bir şekilde gerçekleştiririz.(Koşma ve ani duruşlar, dans, çapraz koşular, kayak, futbol ve basketboldaki diz üzerinde dönmemizi sağlayan hareketler gibi..)

Ön Çapraz Bağ Yırtığı, ACL Rüptürü, Çapraz Bağ Kopması

Bu hareketlerin hayatımız içindeki sıklığı nedeni ile vücuttaki en sık yaralanan bağdır. Yırtıldığı zaman, diz içindeki kanamaya bağlı olarak dizde şişlik, bacağın üstüne yüklenmede ağrı ve güvensizlik hissi oluşabilir. Eşlik eden kıkırdak ve menüsküs yaralanmaları yoksa sıklıkla 3 haftada diz tekrar gündelik hareketleri kaldırabilecek hale gelir. Rehabilitasyona rağmen, gündelik hayata dönüş ya da sportif aktiviteleri etkileyecek düzeyde rahatsızlıklar devam edebilir. Dizde dönme ve boşa basıyormuş hissi oluşabilir. Bu grup hastaların yaşam kalitesini arttırmak, her boşalmada oluşabilecek kıkırdak, menüsküs yaralanmalarını ve uzun dönemde ortaya çıkabilecek kireçleme sorununu engellemek amacıyla cerrahi tedavi düzenlenebilir.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı

Geleneksel ön çapraz bağ cerrahisi diz çevresi dokuların serbestleştirilerek, dizi oluşturan iki ana kemik olan bacak kemiği (tibia) ve uyluk kemiği (femur) arasına tek bir demet olarak nakledilmesi ve tespit edilmesi temeline dayanır. Günümüzde bu cerrahi uygulama pek çok ortopedist tarafından ustalıkla artroskopik teknik adı verilen kapalı ameliyat tekniği ile yapılmaktadır. Hızlı iyileşme sağlayan bu teknikle hasta aynı gün evine taburcu edilebilir hale gelir.
Geleneksel Ön Çapraz Bağ cerrahisinin başarı oranları %85 civarındadır.
Translate »