Ofis Çalışanlarının Omuz Sorunları

Omuz problemleri sıklıkla, baş üstü aktivitelerin hakim olduğu spor dallarında görülür. Şaşırtıcı bir şekilde, ofis çalışanları ya da daha sakin bir yaşam tarzı olan kişiler de bu durumdan mağdur olabiliyor.
Temel sorun, masa başı çalışan, özellikle bilgisayar kullanan kişilerin duruş bozukluğundan kaynaklanır. Bu duruma genellikle, klasör ya da evrakların baş üstü alanlara taşınması eklenir. Çalışan kişi genellikle, kambur durmaktadır. Monitör seviyesi göz mesafesinin altında kaldığı için baş ve boyun öne eğik haldedir. Omuzlar ve kürek kemiği, masa üzerindeki klavyeye uzanmak için, normalde olması gereken yerden daha öne kayarlar. Ve bu pozisyon saatlerce değişmez.
Bu duruş sırasında kürek kemiğinin ön ucu (Akromion) ve kol kemiğinin üst kısmı (humerus başı) arasındaki mesafe daralır. İki kemiğin arasında kalan alandaki kas ve tendonlarda tekrarlayan sıkışmaya bağlı ağrılı bir süreç başlayabilir (Rotator Cuff İmpigment Sendromu).
Kürek kemiğini göğüs kafesinin arka tarafında tutmaya çalışan kaslar gevşek ve çalışmaz bir halde kalırken, omzun ön tarafındaki kaslar kasılı ve sıkılaşmış bir hale gelirler. Kaslardaki bu dengesizlik, stres ve bozuk uyku düzeni biraraya geldiğinde, tekrarlayıcı karakterdeki kas ağrıları oluşmaktadır.
Duruşun düzeltilmesi, omuz çevresi kasların uygun kullanımı ve eğitimini içeren bir rehabilitasyon sürecini gerektirir. Rehabilitasyon, yaşam tarzının ve duruşun düzenlenmesine rağmen devam eden omuz ağrıları ve kısıtlılkları için uzman görüşü alınmalıdır.